XV  Rocznica  Nadania  Szkole  Imienia
Obrońców  Westerplatte



„Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”

Jan Paweł II
 

Słowa Jana Pawła II były myślą przewodnią naszego święta. Obchodziliśmy je w gronie wielu szacownych osób, przyjaciół, ludzi nam życzliwych i przyjaznych, wspierających pracę szkoły, z rodzinami naszych Patronów. Okazało się ono ważnym wydarzeniem nie tylko dla szkolnego środowiska. Zaangażowała się w jego organizację i obchody dość szeroka społeczność lokalna. Rangę uroczystości podniosła obecność wielu znakomitych gości, m.in.: JE księdza Biskupa Diecezji Ełckiej Romualda Kamińskiego i księży, delegacji wojska, w tym dowódcy, pocztu sztandarowego, kompanii honorowej 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach, synów z żonami oraz wnucząt podporucznika Czesława Dzierzgowskiego i kaprala Wincentego Kłysa, a także sztandarów szkół gminnych oraz Gimnazjum im. Obrońców Westerplatte z Jelonek, reprezentantów instytucji państwowych, samorządowych, sponsorów, mieszkańców. Wielkim wyróżnieniem naszych uczniów była obecność sztandaru Klubu Szkół Westerplatte. Honorowy Patronat nad uroczystością sprawowali:

Jubileusz rozpoczęli uczniowie i nauczyciele, składając kwiaty i zapalając symboliczne znicze pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy wejściu głównym do szkoły, poświęconą naszemu Patronowi. Ufundowali ją 14 lat wstecz mieszkańcy wsi. Kilka dni wcześniej z inicjatywy wieloletniego sołtysa wsi Rutki Stare Pana Izydora Kamińskiego i jego żony Janiny został umieszczony na obelisku obok tablicy piękny mosiężny orzeł, symbolizujący godło Polski. Po uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem JE ks. Biskupa Romualda Kamińskiego i podniesieniu flagi państwowej, odśpiewaniu hymnu państwowego, przywitaniu zgromadzonych przez dyrektora szkoły nastąpiło oddanie hołdu Westerplatczykom minutą ciszy. Następnie wyróżnieni uczniowie, reprezentanci poszczególnych klas odnowili ślubowanie uczniowskie na sztandar szkoły. (tekst ślubowania)

 Święto szkoły było okazją do ukazania szerszemu gronu efektów pracy placówki, poprzez wspomnienie jej celów i działań pracy uczniów, nauczycieli oraz rodziców i wielu innych osób ze szkołą związanych. Dyrektor szkoły Małgorzata Bielang odniosła się krótko do historii placówki i jej już ponad 100 letniej tradycji istnienia: „Szkoła w Rutkach to jedna z najstarszych i najwcześniej założonych wiejskich szkół publicznych w powiecie augustowskim, ponieważ powołano ją do życia na początku XX wieku, zasługuje więc na Jubileusz ponad 100 lat istnienia. Od 15 lat posługuje się zaszczytnym imieniem Obrońców Westerplatte i również od 15 lat naszym symbolem jest sztandar szkoły związany z Obroną Westerplatte we wrześniu 1939 roku przed wrogimi siłami III Rzeszy, które podstępnie zaatakowały Polskę, rozpoczynając II wojnę światową.
Wcześniej, nie posiadając imienia – szkoła jednak miała swój sztandar z roku 1929, który prezentowany jest obecnie w szkolnej Izbie Pamięci. Od zawsze Szkoła w Rutkach hołdowała wartościom patriotycznym i zawsze to środowisko ceniło patriotyzm i było patriotyczne, i jest patriotyczne.15 lat temu nasza społeczność opowiedziała się za wyborem Patrona, będącego symbolem heroicznej i ofiarnej walki w obronie Ojczyzny, symbolem patriotyzmu. Odtąd wiele naszych działań opiera się na tych wartościach i wpisuje się w codzienną pracę wychowawczą z uczniami i w środowisku. Jesteśmy dumni z obranego imienia i z naszych Patronów. W ciągu tych ostatnich 15 lat wielokrotnie dokonywaliśmy analizy i oceny działań wychowawczych naszej placówki. Ostatnio ze szczególną uwagą odnieśliśmy się do tego 5 lat wstecz, w 10 rocznicę nadania szkole imienia. Dlatego, przypominając tylko, niezwykle ważne wydarzenie, że podczas nadania szkole imienia w 1998 roku obecni byli Westerplatczycy: major Wiktor Białous–Bielas, strzelec Franciszek Żołnik i podporucznik Czesław Dzierzgowski, że oni i wielu innych żyjących wówczas Westerplatczyków i członków ich rodzin byli współfundatorami naszego sztandaru.

Podporucznicy: Franciszek Żołnik
oraz
Czesław Dzierzgowski.
Major Wiktor Białous - Bielas

 Od 1998 roku, w którym szkoła przyjęła imię Obrońców Westerplatte, corocznie w maju obchodzimy Święto Szkoły. Za każdym razem jest inne, choć zawsze towarzyszy samemu świętu i przygotowaniom do niego praca wychowawcza z uczniami: utrwalanie wiedzy o naszym Patronie, budzenie postaw patriotycznych, rozwijanie więzi ze środowiskiem i zachęta uczniów do kształtowania pozytywnych cech charakteru. Oprócz corocznych uroczystości podejmujemy wiele działań wiążących się z zaszczytnym posiadaniem imienia Obrońców Westerplatte i z przyjęciem wychowania patriotycznego jako priorytetu. Niektóre działania są okazjonalne, jednorazowe, inne systematyczne i cykliczne. Coroczne obchody Święta szkoły to również atrakcje dla uczniów: spotkania z ciekawymi ludźmi, stanowiącymi pozytywne wzorce osobowości dla młodego człowieka, wycieczki po regionie lub Polsce”.

 Do najważniejszych działań i efektów z zakresu wychowania patriotycznego szkoły w tym okresie dyrektor szkoły zaliczyła:

Ważne jest też:

Ponadto Szkoła utrwala obecność Obrońców Westerplatte w świadomości społecznej poprzez udział pocztu sztandarowego w regionalnych i ogólnopolskich uroczystościach patriotycznych i religijnych, wydawanie okazjonalnych znaczków, używanie okolicznościowej pieczęci z imieniem Patrona oraz aktywność w upowszechnianiu informacji o działalności szkoły w mediach. Poczet sztandarowy szkoły corocznie uczestniczy w powiatowych obchodach Święta Niepodległości, w Międzynarodowym Marszu Pamięci Ofiar Polskiego Sybiru w Białymstoku, obchodach rocznicy Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Na zakończenie swego wystąpienia Małgorzata Bielang dokonała pewnego podsumowania: „Sądzę, że patrząc na wychowawczy dorobek związany z działalnością patriotyczną szkoły możemy być dumni z podejmowanych inicjatyw, a także cieszyć się z pozytywnego wymiaru tej pracy z perspektywy postawy i osiągnięć naszych uczniów w tym zakresie. To wszystko jest możliwe nie tylko dzięki pracy nauczycieli, ale i rodziców uczniów i wielu spośród Państwa tu obecnych, przedstawicieli samorządu, ale też różnorodnej pomocy ludzi wielkiego serca i dobrej woli, którzy pomagają szkole finansowo, rzeczowo i organizacyjnie w działaniach wychowawczych”.

Kolejną podniosłą chwilą była ceremonia wręczenia odznaczeń i medali wyróżnionym osobom, które w różnorodny sposób wspierają realizację różnorodnych działań Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Rutkach, w tym wychowanie patriotyczne, przyczyniają się do szerzenia etosu Obrońców Westerplatte i żołnierza polskiego. (lista odznaczonych osób)

Zbigniew Buksiński wyróżnił dyrektora Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Rutkach Małgorzatę Bielang Nagrodą Wójta Gminy Augustów.
W podziękowaniu za dotychczasowa współpracę ze szkołą Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Suwałkach Lilianna Zielińska ufundowała kolonie letnie uczniowi wytypowanemu przez Radę Pedagogiczną, a parlamentarzyści – honorowi patroni święta zobowiązali się do pomocy w zorganizowaniu wyjazdu edukacyjnego grupie uczniów na Westerplatte.

Po zabraniu głosu przez zaproszonych gości, podziękowaniach i życzeniach, nastąpiła część artystyczna „Nikt nie odbierze mi wolności”, przygotowana pod kierunkiem nauczycielek pani Aliny Kotarskiej i pani Renaty Sujata. Aktorami byli uczniowie: Julita Dziądziak i Paweł Kuźma, Dawid Sujata, Sebastian Łapiński i Konrad Czokajło oraz dorośli mieszkańcy wsi: Ewa Kamińska i Jerzy Dębski. W scenariuszu wykorzystano fragmenty wypowiedzi ostatniego z Westerplatczyków śp. Kapitana Ignacego Skowrona i pana Marka Maciągowskiego oraz wiersz ucznia klasy VI Dawida Sujaty. Pieśń Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat...” wspaniale wykonała absolwentka szkoły Aleksandra Wysocka.
Na koniec przedstawienia dzieci wypuściły w powietrze symboliczne balony, do których przypięte zostały karteczki z przesłaniem miłości, szczęścia i pokoju dla wszystkich ludzi na świecie. Gdy wiatr balony uniósł już tak wysoko, że stały się tylko małymi punkcikami, dyrektor szkoły wraz z wójtem gminy podziękowali reżyserom i aktorom spektaklu, gościom za obecność i zaangażowanie (patrz tekst podziękowania) oraz zaprosili do zwiedzania wystawy dioram historycznych, wystawy poświęconej wydarzeniom na Westerplatte w dniach 1 – 7 września 1939, szkolnej izby pamięci, wpisania się do kroniki szkoły i poczęstunek. Uczestnicy święta otrzymali na pamiątkę okolicznościowe znaczki, specjalne wydanie szkolnej gazetki „Echo” oraz folder szkoły.

Na tym zakończyły się oficjalne obchody jubileuszu. W kolejnych dniach uczniowie uczestniczyli jeszcze w spotkaniu z Prezesem Klubu Szkół Westerplatte Adamem Szatkowskim, grach i zabawach historycznych oraz wysłuchali opowieści Wiesława Dobrzyckiego, jak powstają dioramy. Ostatnie spotkanie zaowocowało postanowieniem zbudowania przez uczniów w przyszłym roku szkolnym dioramy związanej z obroną Westerplatte we wrześniu 1939 roku.



Strona głównaZ życia szkołyRok szkolny 2012/2013 → XV rocznica nadania szkole imienia Obrońców Westerplatte