„Drzewa  w  Lesie  Katyńskim
   Niemi  Świadkowie  Historii”

Dziś mówimy o niej głośno, dopominając się sprawiedliwości dla tysięcy rozstrzelanych Polaków. Pamięć tę przywołała dziś w naszej szkole klasy V i VI, która wraz z paniami Urszulą Kolendą i Małgorzatą Grzędą przygotowały inscenizację dla uhonorowania 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej pt. „Drzewa w lesie katyńskim – niemi świadkowie historii”. Ola Iwanicka, uosabiająca drzewo i oswobadzająca dusze poległych w Katyniu żołnierzy, wspaniale odegrała rolę widza dającego świadectwo historii. Uczniowie odczytywali wspomnienia tych, którzy przetrwali pobyt w radzieckich obozach, wzruszające fragmenty listów i chwytające za serce wiersze opisujące ich ostatnie chwile. Tło muzyczne oraz prezentacja multimedialna ubarwiały występ i wzbogacały go o podstawowe informacje o Zbrodni Katyńskiej. Na zakończenia zabrzmiały słowa piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego przygotowanego przez panią Alinę Kotarską: „Tak mnie skrusz, tak mnie złam, tak mnie wypal Panie, byś został tylko Ty…”

Po występie wzruszona pani dyrektor podziękowała zaangażowanym w projekt uczniom i nauczycielom  oraz przypomniała, że w tych dniach wspominamy także ofiary katastrofy lotniczej, największej w historii Polski, w której w kwietniu 2010 roku zginęło 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką. Prosiła o minutę ciszy i zadumy nad tymi tragicznymi wydarzeniami, zarówno z tej dawnej historii jak i tej bliższej nam, sprzed 6 lat.

Jak co roku cała szkoła, prowadzona przez poczet sztandarowy udała się ze zniczami – symbolami naszego szacunku i pamięci pod obelisk poświęcony majorowi Eugeniuszowi Olejniczakowskiemu, a następnie pod krzyż upamiętniający poległych w Katyniu oraz ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku, znajdujący się w Rutkach Starych, gdzie uczniowie i nauczyciele w skupieniu odmówili modlitwę za dusze zmarłych.

W niedzielę 17 kwietnia zaprezentowaliśmy nasz montaż poświęcony ofiarom Zbrodni Katyńskiej widzom spoza społeczności naszej szkoły na jednej z mszy świętych w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie.

Strona głównaZ życia szkołyRok szkolny 2015/2016 → 76 Rocznica Zbrodni Katyńskiej